Under flera år har minPension siktat mot att nå 4 miljoner registrerade användare under år 2020. Målet är nu uppnått! Natten till den 13 oktober registrerade sig den fjärde miljonte användaren. Det var en ung man, född 1993.

Socialdepartementet gick under onsdagen den 14 oktober ut i ett pressmeddelande där socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi kommenterar nyheten:

Pensionerna är något som berör alla svenskar. Att det nu är fyra miljoner användare visar på stort intresse för pensionerna. Samtidigt ser vi att pensionerna är för låga och vi måste därför fortsätta arbeta för att höja svenska folkets pensioner.

Hela pressmeddelandet kan du läsa här

Nu fortsätter arbetet med att skapa en tjänst som ska möta framtidens behov av pensionsinformation för alla våra 4 miljoner användare. Tekniskt, infrastrukturellt men framför allt är målet att göra informationen lättillgänglig och enkel att förstå.

-Vi är stolta över vad vi åstadkommit så här långt men vi är fortfarande inte helt nöjda och kommer fortsätta med vårt arbete att skapa en begriplig pensionsinformation, säger minPensions vd Anders Lundström.