I Sverige finns det cirka 1,1 miljon företag. Av dem är 30 procent små enskilda firmor. För småföretagaren kan det vara en tuff utmaning att sätta av pengar till sin pension. Det kan till och med vara svårt för många att ta ut lön varje månad från sitt bolag, vilket i slutändan också påverkar livet som pensionär. Det blir helt enkelt lite pengar både nu och sen.
Så frågan är om man kan se företaget som en pensionsförsäkring? Och om bolagsformen påverkar hur egenföretagaren bör pensionsspara?
Vi bjöd in Länsförsäkringars pensionsekonom, Trifa Chireh, till minPensionsPodden för att prata om just småföretagarens pensionssparande. I avsnittet får du svar på pensionsfrågorna du bör ställa dig som egenföretagare.