Hipp, HURRA! Det är 20 år sedan det unika samarbetet mellan staten och pensionsbolagen lanserades och började ge pensionssparare i Sverige möjlighet att få en sammanställd bild av hela sin pension och prognoser för framtida uttag.

Under en presskonferens den 3 december 2004 lanserades minPension. Idag sänder vi ett stort tack till Pensionsmyndigheten, Svensk Försäkring och alla pensionsbolag som gjorde det möjligt för pensionssparare i Sverige att enkelt och tryggt få koll på hela sin pension.

Tittar vi tillbaka inser vi att mycket har hänt under de 20 år som har passerat. Pensionsavtalen har förändrats och teknikutvecklingen har gått i rasande fart. Den som ville besöka minPension år 2004 fick göra det via en dator eftersom smarta telefoner slog igenom först flera år senare.

År 2004….

  • erbjöd minPension användaren fyra fasta prognoser, man kunde alltså inte simulera med olika val själv.
  • visade tjänsten enbart allmän pension och kollektivavtalad tjänstepension.
  • gjordes uppdatering av användarens uppgifter från bolag och stat en gång per år.
  • Var nio aktörer anslutna till minPension.
  • stängde minPension varje natt för service och underhåll.
  • behövde du en pinkod från Premiepensionsmyndigheten (mer känd som PPM) för att logga in på minPension.

Idag är vi fler än fem miljoner som har använt minPension sedan starten och Pensionsmyndigheten och samtliga pensionsbolag är anslutna och levererar information om dina pensioner i realtid, dygnet runt.

Nu ser vi fram emot att fortsätta utvecklingen av minPension för att säkerställa att vi möter framtidens behov av pensionsinformation. Vi hoppas och tror att vi om ytterligare 20 år fortfarande är ett självklart val för den som vill se och förstå sina pensioner och göra oberoende prognoser.